خبرگزاری تسنیم: به نقل از واشنگتن پست، به گفته منابع آگاه، مقامات وزارت دادگستری آمریکا در حال آماده شدن برای اعلام چند پرونده مربوط با مظنون های ایرانی در ماه آینده هستند که از جمله شامل پرونده مربوط به ادعای هک شرکت آمریکایی HBO است.

ماه گذشته، به دادستان های امنیت ملی در وزارت دادگستری آمریکا گفته شد که هرگونه تحقیقات در جریان در مورد ایران یا اتباع ایرانی را برای علنی کردن این پرونده ها مورد بررسی قرار دهند.

به گفته منابع آگاه، تلاش ها برای اعلام عمومی پرونده های مرتبط با ایران موجب هشدارهایی در داخل نظام قضایی آمریکا شده است و برخی مقامات مجری قانون از این مسئله نگران اند که انگیزه مقامات ارشد وزارت دادگستری از علنی کردن این پرونده ها، تلاش های دولت ترامپ برای تحریک کنگره به وضع تحریم های جدید علیه ایران باشد. این منابع افزودند، علنی شدن مجموعه ای از پرونده های کیفری می تواند فشارها بر قانون گذاران برای اقدام علیه ایران را افزایش دهد.

برخی مقامات فدرال مجری قانون در آمریکا همچنین ابراز نگرانی کرده اند که اعلام این پرونده ها به جای محرمانه نگاه داشتن آنها می تواند روند تحقیقات جاری را به خطر بیاندازد یا دستگیری مظنونانی را که ممکن است به خارج از ایران سفر کنند را دشوارتر سازد.

یکی از این پرونده ها به ماجری هک شرکت اچ بی او مربوط می شود. این شبکه تلویزیونی کابلی آمریکا با چند مورد نفوذ رایانه ای مواجه شده که شدیدترین آنها در ماه های جولای و اوت رخ داده و بخشی از اطلاعات این شبکه به سرقت رفته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته از تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای خودداری کرد، اما ترجیح داد به صورت فوری از برجام خارج نشود. وی در عوض به کنگره دو ماه فرصت داد تا در مورد وضع مجدد تحریم ها علیه ایران تصمیم گیری نماید.

مقامات اروپایی از آن زمان به این طرف ضمن دیدار با مقامات کنگره آمریکا بر اجرای بی کم و کاست برجام تاکید کرده اند.لینک منبع

برچسب ها :