راه دانا: حمیدرضا حاجی بابایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و وزیر اسبق آموزش و پرورش در خصوص اجرای سند ۲۰۳۰ به صورت چراغ خاموش گفت: تا کنون دو جلسه با وزیر آموزش و پرورش در خصوص توقف اجرای این سند برگزار شده است که البته آنچه که وزیر میگوید این است که این سند در کشور وجود ندارد.

وی همچنین افزود: من معتقد هستم که ۲۰۳۰ بخشنامه یا ایین نامه و یا کتاب نیست که یک روز ابلاغ شود و روز دیگر جلوی اجرای آن گرفته شود بلکه یک تفکر است. حاجی بابای با بیان اینکه این تفکر پیش از این هم در کشور وجود داشته است عنوان کرد: در مقابل این تفکر باید گفت: مسوولان اجازه می‌دهند سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش اجرا شود یا خیر؟

وزیر اسبق آموزش و پرورش در خصوص دانشگاه فرهنگیان گفت: این دانشگاه قلب سند تحول بنیادین است که رهبری بار‌ها بر آن تاکید کرده اند. برای اینکه بتوانیم نیروی لازم اجرای سند تحول را داشته باشیم هر سال باید ۳۰ هزار نیرو در این دانشگاه تربیت شود.

حاجی بابایی با بیان اینکه هرچقدر از اجرای سند تحول بنیادین دور‌تر شویم و از دانشگاه فرهنگیان دورتر شویم یعنی به سمت ۲۰۳۰ پیش رفته ایم افزود: هرچقدر تعداد نیروی کمتری در این دانشگاه گرفته شود از طرف دیگر آموزش و پرورش مجبور است به روش‌های دیگر این نیرو را تامین کند و از همین رو از اجرای سند تحول دورتر می‌شود.

وی در ادامه گفت: اگر جایگاه معلم و مدرسه در جامعه حفظ نشود و مدارس به سمت خصوصی سازی پیش رفت این به معنای پیشبرد تفکر ۲۰۳۰ در کشور است و رهبری فرمودند: مدارس دولتی را تقویت کنید که البته سند تحول هم برای تقویت مدارس دولتی در نظام آموزش و پرورش است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش عنوان کرد: تفکر ۲۰۳۰ از سال‌ها قبل در کشور وجود داشت و حتی هنگامی که می‌خواستیم سند تحول را بنویسیم برخی اصرار می‌کردند این سند بنیادین بر اساس این تفکر نگاشته شود که البته موفق نشدند.

حاجی بابایی خاطرنشان کرد: وزارت آموزش و پرورش موظف است بر اساس برنامه ششم تنها سند تحول بنیادین را اجرا کند و اجرای هر سند و یا دستورالعمل دیگری نظیر ۲۰۳۰ ممنوع است که این موضوع مغایر با برنامه ششم بوده و تخلف قانونی محسوب می‌شود که دستگاه‌های نظارتی می‌توانند برخورد جدی با آن داشته باشند.

وی با اشاره به خودکشی‌ها و معضلاتی که اخیرا میان دانش اموزان صورت گرفته گفت:: نقش معاون پرورشی در مدارس کمرنگ شده است چرا که برخی گمان می‌کنند معاون پرورشی مدیر و یا معاون یک ساختار است و آن‌ها را نیروی غیر اموزشی می‌دانند این در حالی است که در اموزش و پرورش ما ساختار نداشته و همه نیرو‌ها کارکرد تربیتی و پرورشی دارند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: وقتی نقش معاون مدرسه کمرنگ شود مشکلات تربیتی ایجاد می‌شود و البته وظیفه اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در این خصوص برنامه ویژه‌ای را در نظر بگیرد و به کمک آموزش و پرورش برود.لینک منبع

برچسب ها :