خبرگزاری فارس: منابعی در کاخ الیزه می‌گویند «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در تاریخ ۱۵ دی ماه (۵ ژانویه) با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود، دیداری درباره بحران سوریه خواهد داشت

به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از این منابع، علاوه بر بحران‌های منطقه‌ای، تمرکز صحبت‌های دیدار آتی اردوغان و ماکرون بر موضوع سوریه و بحران قدس در فلسطین متمرکز خواهد بود.

ماکرون پیشتر درباره قدس گفته بود تصمیم آمریکا در انتقال سفارتخانه به قدس را نمی‌پذیرد و برای یافتن راه‌حلی برای مناقشات فلسطین-اسرائیل برپایه راهکار دو دولتی تلاش می‌کند.

وی همچنین درباره بحران سوریه نیز تاکید کرده بود از همه طرف‌ها من‌جمله «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور می‌خواهد در مذاکرات فراگیر شرکت کنند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ساعات پایانی روز چهارشنبه (۱۵ آذر) ضمن به رسمیت شناختن قدس به پایتختی اسرائیل، دستور انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به قدس را امضا کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل پنجشنبه گذشته، بر سر قطعنامه‌ای که خواستار لغو تصمیم آمریکا در اعلام قدس به پایتختی رژیم‌صهیونیستی می‌شد، رای‌گیری کرد که با ۱۲۸ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۳۵ رأی ممتنع تصویب شد.

پیشتر در روز دوشنبه ۱۸ دسامبر شورای امنیت سازمان ملل درباره همین قطعنامه رای‌گیری کرده بود که ۱۴ کشور از ۱۵ عضو این نهاد، رای مثبت دادند ولی آمریکا آن را وتو کرد.

طبق قطعنامه ۴۷۸ شورای امنیت هیچ کشوری اجازه ندارد نمایندگی دیپلماتیک (سفارتخانه و کنسولگری) در شهر قدس تاسیس کرده یا تصمیمی درباره وضعیت آن بگیرد.لینک منبع

برچسب ها :