خبرگزاری ایسنا: به نقل از خبرگزاری رویترز، کشورهای جنوبی اتحادیه اروپا در چهارمین اجلاس خود در بیانیه مشترک بر حل مساله قبرس اشاره کردند. پس از صدور این بیانیه وزارت خارجه ترکیه آن را غیرسازنده خواند.

وزارت خارجه ترکیه با اشاره به شکست مذاکرات در ژوئیه سال گذشته میلادی اعلام کرد: چنین بیانیه‌هایی بازتاب موضع قبرس یونانی نشین است که همین موضع باعث شکست روند مذاکراتی شد که در سال ۲۰۰۸ در این جزیره آغاز و در سال ۲۰۱۷ بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید.

اجلاس کشورهای جنوبی اتحادیه اروپا با حضور ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، پرتغال، ‌یونان، مالت و قبرس یونانی نشین روز چهارشنبه در رم برگزار شد.

در این بیانیه کشورهای عضو بر حل مساله قبرس، اتحاد دو بخش این کشور و مردم آنها، حق حاکمیت، استقلال و یکپارچگی سرزمینی بدون حضور نیروهای تضمین کننده، تاکید کردند.

به نوشته این بیانیه، قبرس پس از حل این مساله به عنوان عضو اتحادیه اروپا باقی می‌ماند.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد: این بیانیه بار دیگر نشان می‌دهد که چگونه قبرس یونانی نشین از امتیاز عضویت در اتحادیه اروپا به نفع خود استفاده می‌کند.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ قبرس یونانی‌نشین را تنها نماینده جزیره قبرس اعلام کرد و آن را به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا پذیرفت. قبرس یونانی‌نشین به دنبال تصمیم اتحادیه قدرت بیشتری پیدا کرد و مدعی حقوق اکتشاف منابع طبیعی در منطقه اقتصادی انحصاری اطراف قبرس شد.

هم چنین قبرس ترک نشین که مورد حمایت ترکیه است، طرف مقابل را به دلیل عضویت به عنوان نماینده همه کشور در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ متهم می‌کند که این اقدام نتیجه منفی بر روند مذاکرات داشته است.

در همین راستا چندی قبل، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: متاسفانه قبرس یونانی نشین هنوز احساس راحتی می‌کند که به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا رفتار کند. این در حالی است که قبرس ترک نشین تلاش دارد از همان آغاز مذاکرات سازنده رفتار کند.لینک منبع

برچسب ها :