عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه منابع حوزه سلامت باید پایدار و قابل وصول باشد، به تشریح فواید مالیات بر کالاهای آسیب رسان برای ارتقای سلامت کشور پرداخت.

خبرگزاری تسنیم: همایون یوسفی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه طرح تحول سلامت یکی از محور‌های اصلی لایحه یودجه ۹۷ است، اظهار داشت: این طرح مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده و مورد رضایتمندی آحاد مردم شده است، به همین دلیل باید نسبت به پایدار کردن منابع این طرح اقدامات لازم صورت گیرد.

همایون یوسفی ادامه داد: در همین راستا دولت و مجلس باید منابع پایدار لازم را به طرح تحول سلامت تخصیص دهند، در بررسی لایحه بودجه طرح تحول سلامت در سال ۹۷ سعی کردیم نقاط ضعف و قوت را شناسایی کنیم و نسبت به رفع نواقص اقدام شود.

وی یکی از مهترین چالش‌های طرح تحول سلامت را نبود منابع پایدار و قابل وصول دانست و افزود: در لایحه بودجه ۹۷ حدود ۹ درصد بودجه عمومی کشور به حوزه سلامت اختصاص پیدا کرده است و ما در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تلاش کردیم تا منابع قابل وصول برای طرح تحول سلامت افزایش پیدا کند، همچنین منابع پایدار دیگری نیز تعریف کنیم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به افزایش تعداد کالا‌های آسیب رسان گفت: یکی از پیشنهاد‌های کمیسیون بهداشت و درمان افزایش تعداد کالا‌های آسیب رسان است، زیرا مالیات بر کالا‌های آسیب رسان یکی از منابع طرح تحول سلامت محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: اکنون کالاهایی، چون نوشابه‌های گازدار و مواد دخانی در زمره کالا‌های آسیب رسان به سلامت قرار دارند و اگر تعداد این اقلام افزایش پیدا کند موجب افزایش منابع پایدار برای طرح تحول سلامت می‌شود که به ارتقا سلامت مردم کمک شایانی می‌کند.

یوسفی خاطرنشان کرد: اگر لیست اقلام کالا‌های آسیب رسان به سلامت باز تعریف شوند سازمان برنامه و بودجه موظف است که از محل مالیات بر این کالا‌ها به حوزه سلامت بودجه‌ای تخصیص پیدا کند.لینک منبع

برچسب ها :