واکسن آنفولانزا

 

سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی زاده سرچشمه: آنفولانزا یک از بیماری های کاملا جدی است که می تواند باعث بستری شدن شخص بیمار و در پاره ای اوقات سبب مرگ نیز شود. موارد ابتلا به آنفولانزا در هر فصلی متفاوت است و همچنین نحوی تکثیر این بیماری در افراد مختلف با هم فرق دارد. هر ساله میلیون ها نفر به بیماری آنفولانزا مبتلا می شوند. از این بین صدها هزار نفر در بیمارستان بستری می شوند و همچنین سالانه ده‌ها هزار نفر نیز بخاطر ابتلا به این ویروس خطرناک جان خود را از دست می دهند. ویروس آنفولانزا می تواند افراد سالم را بیمار کند و از طریق همان افراد به راحتی گسترش یابد.

ویروس آنفولانزا در سطح بالایی در جمعیت ایالات متحده امریکا در حال گردش است. (بیشترین زمان تکثیر ویروس آنفولانزا در امریکا از اوایل پاییز شروع می شود و تا اوایل بهار ادامه می یابد). واکسن سالانه آنفولانزا بهترین راه برای کاهش و کنترل این بیماری مرگبار است وقتی مردم استقبال بیشتری از واکسن آنفولانزا می کنند سطح گسترش این ویروس نیز، در جامعه کاهش می یابد.

چگونه واکسن های آنفولانزا کار می کنند؟

واکسن های آنفولانزایی که برای انسان در نظر گرفته می شود تقریبا دو هفته پس از واکسیناسیون آنتی بادی ها را در بدن ایجاد می کنند. این آنتی بادی ها بدن را در برابر عفونت حاصل از ویروس آنفولانزا حفظ می کند. واکسن های سنتی آنفولانزا با نام واکسن های سه گانه بدن شما را در برابر حمله ویروس آنفولانزا حفظ می کند. این واکسن های سه گانه با سه نمونه ویروس آنفلوانزای) A (H1N1، یک ویروس آنفلوآنزا(A (H3N2 و یک ویروس آنفلوانزای B ساخته شده است. البته واکسن چهار گانه نیز برای محافظت شما در برابر انواع ویروس های آنفولانزا ساخته شده است.

چه نوع واکسن آنفلوانزا در دسترس است؟

هر دو واکسن های سه گانه (سه جزء) و چهارگانه (چهار جزء) آنفولانزا در دسترس خواهند بود.

چه کسی مجاز به دریافت واکسن آنفولانزا هستند؟

تقریبا تمامی کسانی که بالای ۶ ماه سن دارند می توانند از واکسن آنفولانزا استفاده کنند البته شرایط خاصی و یا عدم مصرف آنفولانزا برای عده معدودی نیز در نظر گرفته شده است.

واکسینه کردن افراد برای جلوگیری از ابتلا به ویروس آنفولانزا بسیار مهم است. همچنین افراد سالمند و کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و ممکن است خیلی راحت به این بیماری مبتلا شوند تزریق واکسن توصیه می شود. در کل واکسن آنفولانزا برای اشخاصی که ممکن است بر اثر ابتلا به این بیماری جانشان تهدید شود بهتر است از این واکسن استفاده کننده بطور مثال افراد بالای ۵۰ سال، افراد مبتلا به بیماری های ریوی مزمن و انسان هایی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند بهتر است از این واکسن استفاده کنند.

چه کسی نباید از واکسن آنفولانزا استفاده کنند؟

CDC (مرکز کنترل بیماری ها) واکسن های مختلف آنفولانزا را برای استفاده عموم مردم در گروه های مختلف تایید کرده است. از جمله فاکتورهایی که تعیین می کند شخص می تواند از واکسن آنفولانزا استفاده کند عبارتند از: سن، میزان سلامتی و هر گونه آلرژی به واکسن آنفلوانزا یا اجزای آن است. واکسن آنفولانزا برای افرادی زیر ۶ ماه و اشخاصی که به واکسن و مواد درونش آلرژی دارند و همچنین کسانی که به تخم مرغ آلرژی دارند تزریق واکسن توصیه نمی شود. قبل از استفاده از واکسن آنفولانزا باید با پزشک خود مشورت کنید.

زمان مناسب برای تزریق واکسن چه موقعی است؟

توجه داشته باشید پیش از آنکه ویروس آنفولانزا در جامعه گسترش یابد باید واکسن دریافت کرده باشید. یادتان نرود حدودا دو هفته طول می کشد تا آنتی بادی های موجود در واکسن کار خود را برای حفاظت از بدنتان شروع کنند. قبل از شروع فصل سرما بهترین موقع برای تزریق واکسن آنفولانزا است. چرا که با سرد شدن هوا فعالیت ویروس آنفولانزا چندین برابر می شود.

کودکانی که نیاز به ۲ دوز از واکسن دارند باید زودتر اقدام به واکسیناسیون کنند چرا که فاصله هر دوز از واکسن باید حداقل ۴ هفته باشد.

کجا می توان واکسن آنفلوانزا را دریافت کنیم؟

تقریبا تمام دارو خانه های، درمانگاه ها، مراکز بهداشت و حتی در برخی موارد مراکز بهداشتی دانشگاه ها نیز این واکسن را ارائه می کنند. دریافت این واکسن نیازی به نسخه پزشک و یا مراقبت ویژه توسط پرستاران ندارد. اما بهتر است که شما تزریق این واکسن را در یک محیط درمانی انجام دهید تا در صورت بروز مشکل بتوانند اقدامات لازمه را انجام دهند. مشورت با پزشکان درباره تزیق واکسن به نفع شما خواهد بود.

چرا باید هر ساله واکسن آنفولانزا مصرف کرد؟

استفاده از واکسن آنفولانزا در هر سال به دو دلیل ضروری است اول اینکه پاسخ بدن به واکسیناسیون در طول زمان کاهش می یابد بنا برا این برای محافظت مطلوب، تزریق واکسن سالیانه لازم می شود.
دوم اینکه ویروس های آنفولانزا دائما در حال تغییر هستند، برای همین منظور متخصصین هر ساله در حال بررسی واکسن آنفولانزا هستند و گاهی اوقات آن را به روز می کنند تا بتوانند با تغییر رویکرد ویروس آنفولانزا بهتر مبارزه کنند. برای همین منظور برای محافظت بیشتر باید هر ۶ ماه یکبار و یا سالیانه واکسینه شوید.

آیا واکسن آنفلوآنزا درست کار می کند؟

در سوال این جواب باید بگویم که نه! چرا که دو هفته زمان می برد تا واکسن روی بدن تاثیر گذار باشد اگرشخصی در این مدت به ویروس آنفولانزا مبتلا شود به ناچار باید دوره نقاهت را بگذراند. به همین دلیل تاکید می شود که واکسن در اوایل فصل پاییز پیش از آنکه دوره سرما و فصل آنفولانزا شروع شود تزریق را انجام داده باشید.

آیا پس از تزریق واکسن سالیانه آنفولانزا باز هم امکان ابتلا به به این بیماری وجود دارد؟

بله پس از تزریق واکسن آنفولانزا امکان آلوده شدن به این ویروس وجود دارد. توانایی واکسن آنفولانزا برای حفاظت شما در برابر این بیماری به سن و وضعیت سلامت فرد در هنگام واکسیناسیون و نیز شباهت ویروس هایی که در جامعه با واکسنی که تزریق شده است دارد. اگر ویروس ضعیف شده واکسن آنفولانزا که به شما تزریق می شود با ویروس آنفولانزایی که در جامعه گسترش یافته است مطاقبت داشته باشد اثر بخشی واکسن بالا خواهد بود در غیر این صورت واکسن آن چنان کارایی نخواهد داشت. بیاد داشته باشید که واکسن هایی را که مصرف می کنید حتما مربوط به همان سال باشد تا سازگاری برای مبارزه با ویروس های جدید را در خود داشته باشد.

مزایای تزریق واکسن آنفولانزا چیست؟

در حالی که استفاده از واکسن آنفولانزا می تواند متفاوت باشد. با این تفاسیر دلیل زیادی برای استفاده کرده از واکسن آنفولانزا سالیانه وجود دارد.

واکسن آنفولانزا می تواند شما را از ابتلا به ویروس آنفولانزا حفظ کند

تزریق واکسن آنفولانزا می تواند درصد بستری شدن کودکان و افراد مسن را بر اثر ابتلا به ویروس آنفولانزا کاهش دهد.

تزریف واکسن آنفولانزا یک ابزار پیشگری مهم برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن است.
تزریق واکس آنفولانزا باعث کاهش بستری شدن افراد مبتلا به دیابت، بیماری های مزمن ریوی و بیماران قلبی می شود.

واکسیناسیون در حین و پس از بارداری می تواند از مادران باردار محافظت کند این اثر بخشی در کودکان تازه متولد شده نیز تاثیر گذار است.

مطالعات نشان داده است واکسن آنفولانزا در زنان باردار خطر ابتلا به عفونت حاد تنفسی ناشی از آنفولانزا در آن ها کاهش می دهد. همچنین این اثر بخشی بر روی کودکان تا چند ماه پس از تولد مشاهده شده است.

واکسن آنفولانزا می تواند تشدید بیماری را در شما کاهش داده و همین امر خطر مرگ و میر ناشی از ویروس آنفولانزا را نیز کاهش می دهد همچنین این امر سبب می شود افرادی که با شما زندگی می کنند از طریق شما به این ویروس تا حدودی مبتلا نشوند.

آیا واکسن می تواند از شما حفاظت کند حتی اگر با ویروس سال سازگار نباشد؟

بله آنتی بادی های موجود در واکسن می تواند بدن شما را در برابر حمله انواع ویروس ها آنفولانزا حفظ کند ممکن است آن اثر بخشی واقعی را نداشته باشد اما بی تاثیر نیز نیست. در هر صورت می تواند، اثر بخشی ویروس های مهاجم را در بدن کاهش دهد. ریشه کن کردن ویروس در بدن بسته به واکسنی دارد که شما در آن سال تزریق کرده اید.

آیا واکسن هایی که درست می شوند برای مبارزه با همان ویروس هایی هستند که در جامعه گسترش یافته اند؟

همان طور که گفته شد ویروس های آنفولانزا هر چند مدت یک بار تغییر استراتژیک می دهند این بدان معنی است که خودشان را در برابر واکسن های قدیمی قوی تر می کنند از این روی متخصصین این حوزه سعی می کنند با کشت ویروس های جدید راه های مبارزه تازه تری را در واکسن ها ایجاد کنند از این رو ممکن است که واکسنی که هر سال تولید می شود توانایی نابودی ویروس های جدید را داشته باشد.

آیا واکسن آنفولانزا خود می تواند باعث بیماری آنفولانزا شود؟

نه، واکسن آنفولانزا قادر نیست باعث ایجاد بیماری آنفولانزا در بدن شود هر چند که ویروس های ضعیف شده این بیماری را در خود داشته باشد. از آنجایی که ویروس درون واکسن های آنفولانزا به صورت غیر فعال تزریق می شوند و همچنین اسپری های که ویروس آنفولانزا را از طریق بینی وارد بدن می کنند زنده هستند اما به صورت ضعیف شده به بینی اسپری می شوند. چنین ویروس هایی توانایی تکثیر و غلبه بر سیستم دفاعی بدن ما را ندارند این ویروس ها که به بینی اسپری می شوند فقط می توانند در دمای پایین از خود فعالیت داشته باشند پس این گونه ویروس ها نمی توانند درون ریه ها و یا دیگر مناطق گرم بدن گسترش پیدا کنند.

ممکن است که واکسن آنفولانزا همراه با عوارض باشد اما این عوارض خفیف وکوتاه مدت خواهد بود. در ادامه با برخی ازعوارض جانبی و جزئی استفاده از واکسن آنفولانزا آشنا می شوید. درد، قرمزی، و یا تورم در محل تزریق، تب در درجه پایین و تیر کشیدن است می تواند از عوارض جانبی استفاد از واکسن آنفولانزا باشد.

ویروس های واکسن اسپری بینی ضعیف شده هستند و در اغلب موارد با عوارض خاصی همراه نیستند. اما در کودکان عوارض جانبی استفاده از اسپری بینی ممکن است باعث آبریزش بینی، خستگی، سردرد، استفراغ و حتی درد های عضلانی منجر شود.

عوارض جانبی استفاده از واکسن اسپری بینی در بزرگسالان ممکن است باعث به وجود آمدن، آبریزش بینی، سردرد، گلو درد و سرفه باشد.

چنین علائمی معمولا در یک مدت کوتاه پس از تزریق و یا اسپری کردن واکسن شروع می شود که بسیار ملایم و کوتاه مدت خواهد بود. تقریبا همه افرادی که واکسن آنفولانزا دریافت می کنند، پس از تزریق دچار مشکلات جدی و خاصی نمی شوند. با این حال، در موارد نادر، واکسیناسیون آنفلوانزا می تواند باعث مشکلات جدی مانند واکنش شدید آلرژیک شود. افرادی که فکر می کنند که بعد از تزریق واکسن آنفولانزا دچار مشکل حاد شده اند می توانند ادعای خسارت کنند.

چقدر واکسن در طول ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در دسترس خواهد بود؟

واکسن آنفولانزا توسط تولید کنندگان خصوصی تولید می شود، بنابراین میزان عرضه به تولید کنندگان بستگی دارد. در ابتدا تولیدکنندگان واکسن تخمین زده بودند که از سال ۲۰۱۵ میلادی تا سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۵۱ میلیون تا ۱۶۶ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزای تزریقی (یعنی واکسنهای غیرفعال شده و واکسن آنفلوانزا) در دسترس خواهد بود.

کجا می توانم اطلاعاتی در مورد عرضه واکسن پیدا کنم؟

اطلاعات مربوط به تامین واکسن در وب سایت CDC آنفلوانزا موجود است.

توجه ویژه به کسانی که به تخم مرغ آلرژی دارند

توصیه هایی برای واکسیناسیون افراد مبتلا به آلرژی های تخم مرغ از سال های گذشته (تا سال جاری) هیچ تغییر نکرده و به قوت خود باقی است.

افرادی که به تخم مرغ آلرژی دارند می توانند واکسن های مخصوص به خود را را با مجوز رسمی که برای شرایط سنی آنها درست شده است را تهیه کنند. افرادی که واکنش الرژیک شدید نسبت به تخم مرغ دارند باید در مکان های بیمارستانی و یا درمانگاهی پیشرفته زیر نظر پزشک تزریق کنند. این گونه افراد باید ۳۰ دقیقه پس از تزریق واکسن در درمانگاه و یا بیمارستان حضور داشته باشند تا در صورت بروز مشکل اقدامات لازم روی آنها صورت گیرد.

منبع: cdc.gov

 لینک منبع

برچسب ها :