خبرگزاری تسنیم: سال ۲۰۱۷ میلادی در حالی به پایان می‌رسد که قیمت نفت تحت تاثیر رشد قوی تقاضای جهانی و اجرای قوی توافق کاهش تولید از سوی اوپک و سایر تولید کنندگان رشدی ۱۷ درصدی را به ثبت رسانده است. در این گزارش به بررسی عوامل مختلف تاثیرگذار بر قیمت جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ می‌پردازیم:

عوامل افزایشی:

۱-ریسک‌های ژئوپلتیک: تحولات ژئوپلتیک در کشور‌های تولید کننده نفت از جمله عواملی است که می‌تواند موجب بروز اختلال در عرضه نفت و رشد قیمت‌ها شود. از مهمترین این ریسک‌ها می‌توان به خروج دولت ترامپ از برجام و تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران و عربستان و نزاع‌های داخلی در کشور‌هایی همچون لیبی اشاره کرد.

۲-اجرای توافق کاهش تولید: اوپک و سایر تولید کنندگان غیر عضو در نشست ۳۰ نوامبر توافق کردند که طرح کاهش تولید را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید کنند. اجرای قدرتمند توافق کاهش تولید می‌تواند همچون سال ۲۰۱۷ تاثیر مثبتی بر قیمت نفت داشته باشد. البته نباید فراموش کرد که برخی از اعضای این توافق به ویژه روسیه ملاحظاتی نسبت به رشد بیش از حد قیمت نفت دارند، زیرا افزایش قابل توجه قیمت‌ها می‌تواند موجب تشویق شرکت‌های نفت شیل به برای ورود مجدد به بازار نفت شود.

۳-کاهش ذخایر جهانی نفت: اجرای توافق کاهش تولید موجب شده تا میزان ذخایر جهانی نفت در سال ۲۰۱۷ کاهش یابد و بازار به وضعیت توازن نزدیک‌تر شود. چندی پیش محمد بارکیندو دبیرکل اوپک اعلام کرد که میزان مازاد ذخایر جهانی نفت کاهش یافته و به ۱۳۰ میلیون بشکه بالاتر از متوسط ۵ ساله اخیر رسیده است. این رقم پیش از توافق کاهش تولید تا رقم بی سابقه ۳۸۰ میلیون بشکه بالا رفته بود. انتظار می‌رود روند کاهش حجم ذخایر در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یابد.

۴-رشد قوی تقاضا: رشد قوی تقاضای جهانی به ویژه از سوی چین یکی از عوامل موثر در رشد قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ بوده است. با توجه به شتاب گرفتن روند رشد اقتصادی در اقتصاد‌های بزرگ جهان پیش بینی‌ها حکایت از آن دارد که رشد بالای تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه خواهد داشت. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که رشد تقاضا برای نفت اوپک در سال ۲۰۱۸ به ۳۲.۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

عوامل کاهشی:

۱-نفت شیل: رشد قابل توجه قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ زمینه را برای بازگشت نفت شیل آمریکا به بازار نفت در سال آینده میلادی فراهم کرده است. میزان تولید نفت آمریکا در حال حاضر به ۹.۷۵ میلیون بشکه در روز رسیده و انتظار می‌رود سال ۲۰۱۸ میلادی از مرز ۱۰ میلیون بشکه عبور کند. در صورت افزایش تولید نفت شیل آمریکا تاثیر مثبت ناشی از اجرای توافق کاهش تولید در بازار خنثی خواهد شد و این می‌تواند انگیزه اوپک و متحدانش برای اجرای قدرتمندانه توافق کاهش تولید را کاهش دهد. البته آمار‌های منتشر شده از سوی موسسه بیکر هاگز نشان می‌دهد که با وجود رشد قابل توجه قیمت نفت از ماه ژوئن ۲۰۱۷ تاکنون، تعداد سکو‌های حفاری نفتی در آمریکا در طی ۶ ماهه گذشته نه تنها افزایشی نداشته بلکه اندکی نیز کاهش یافته است.

۲-رشد ارزش دلار آمریکا: دلار آمریکا در سال ۲۰۱۷ به دلیل عدم توفیق ترامپ در تحقق وعده‌های انتخاباتی اش، ضعیف‌ترین عملکرد سالانه را از سال ۲۰۰۳ تاکنون به ثبت رساند. با توجه به ارزش گذاری نفت خام در بازار‌های جهانی به دلار، تضعیف ارزش ارز ملی آمریکا در سال ۲۰۱۷ به رشد قیمت نفت کمک کرد. در صورتی که در سال ۲۰۱۸ اقدامات حمایت گرایانه آمریکا منجر به ایجاد موانع واقعی در روابط تجاری آمریکا با کشور‌های دیگر از جمله چین شود، این موضوع می‌تواند سبب افزایش ارزش دلار شود و تاثیری منفی بر قیمت نفت داشته باشد.

در مجموع با توجه به عوامل مورد اشاره، اکثر تحلیلگران انتظار دارند قیمت متوسط نفت برنت از حدود ۵۴ دلار در سال ۲۰۱۷ به زیر ۶۰ دلار در سال ۲۰۱۸ برسد. نظرسنجی رویترز از ۳۲ اقتصاددان و تحلیلگر نفتی نیز حاکی است، قیمت متوسط نفت برنت در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۵۹ دلار و ۸۸ سنت خواهد رسید.لینک منبع

برچسب ها :